Yerli ve Milli İşletim Sistemi Kavramı!

Teknolojinin kümülatif bir şekilde geldiği nokta incelenirse milli olmak bir anlam ifade etmiyor olabilir. Aynı şekilde ülkemizdeki Linux çekirdekli dağıtımlara bakarsak, çekirdek başta olmak üzere birçok yazılım parçasının yerli ve yabancı geliştiricilerin ortak çalışmasının ürünü olduğu görülmektedir. Burada milli ve yerli olmaktan kasıt, teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan tüketim kültürünün kırılması adına yerli beyinlerin ve imkanların kullanılarak ülkemiz üzerindeki teknolojik hegemonyanın kaldırılması için yapılması gerekendir. Bu yolda verilen uğraş sayesinde, zaman içerisinde ülkemizin, işletim sistemi ve yazılım düzeyinde özgürleşip küresel kapalı sistem ekosistemlerinin boyunduruğu altından kalkacağına inanıyoruz. Bu noktada üretime dahil olarak ve diğer insanları da üretime teşvik ederek bu milletin bir bireyi olma bilinci ile bilgi ve birikimlerimizi ülkemiz ve insanlık için faydaya sunmak gerekiyor. İşte bu ideal doğrultusunda Milli kavramı ülkemizi seven ve bir şeyler üretmek isteyenlerin birlikteliğine atıftır aslında…